מעבר גבול עם רכב שכור - מדריך

האם ניתן לעבור גבול בין מדינות עם הרכב השכור? מתי אפשר ומתי לא

הקדמה לגבי מעבר גבול עם רכב שכור

לעתים אנו מעוניינים לשכור רכב במדינה אחת ולעבור את הגבול עם הרכב השכור למדינת או מדינות סמוכות נוספות. הדבר נפוץ בעיקר ביעדים של טיולי משפחות כמו ארצות הברית ואירופה, כאשר הגבולות בין המדינות פתוחים והמרחקים לא גדולים.

מלבד האפשרות החוקית לעבור גבול בין מדינות, צריך לבדוק האם חברת ההשכרה מתירה מעבר עם הרכבים שלה למדינות אחרות וכן לוודא מה העלות לכך והאם ישנן עלויות נוספות שעליכן לטפל בהם בעצמכם - כמו תשלום על כבישי אגרה או מיסים אחרים במדינות היעד. חשוב גם לוודא מה השירות שיינתן במדינות אליהן תסעו, האם הביטוח ושירות הדרכים יפעל כרגיל או שיש הנחיות אחרות לכל מדינה. נסו לברר זאת מראש במעמד הזמנת הרכב (עדיף) או במעמד קבלת הרכב בדלפק.

במדריך זה נעבור על התנאים הנפוצים של חברות ההשכרה השונות ביעדים שונים ונביא את המידע כיצד לבדוק האם חברה מסויימת מאפשרת מעבר גבול עם הרכב השכור או לא והאם השירות כרוך בתשלום נוסף.מעבר גבול לפי מדינות

מעבר גבול בין מדינות באירופה

באופן כללי, השכרת רכב באירופה ומעבר גבול עם הרכב השכור בין מדינות האיחוד האירופי הוא אפשרי ולעתים אף בחינם ולא נדרש אישור מיוחד מטעם חברת ההשכרה. למרות זאת, חלק מחברות ההשכרה דורשות לתאם זאת מראש, עוד בשלב ההזמנה ולציין לאילו מדינות בכוונתכם לנסוע עם הרכב השכור.

כאשר עוברים את הגבול עם רכב שכור ממדינה אחת לאחרת באיחוד האירופי בד"כ לא תראו נקודת ביקורת ולכל היותר יהיה סימון בשלט שעוברים למדינה אחרת ותראו דגל של האיחוד והמדינות ביניהן אתם עוברים. בהרבה מקרים אפילו לא יהיה סימון לכך שעברתם את הגבול. מבחינת החוק - ניתן לעבור עם רכבים בין מדינות האיחוד. למרות זאת, לחברות ההשכרה תנאים שונים לגבי מעבר גבול. חברות ההשכרה באירופה מחלקות בד"כ המדינות השכנות לקבוצות לפי קרבה למדינת המקור בה אתם שוכרים את הרכב ועלות מעבר הגבול תעלה ככל שתסעו עם הרכב למדינות רחוקות יותר או בעלות סיכון גבוהה יותר מבחינת חברת ההשכרה. כמו כן, ייתכן ועלות מעבר הגבול תהיה מושפעת מסוג הרכב השכור (רכב יקר יותר - עלות מעבר גבול גבוהה יותר) ואף ייתכן איסור מעבר גבול עם רכבים יקרים. ישראלים נוהגים לשכור רכבים ולעבור גבול בין קבוצות מדינות די קבועות, לפי יעד הנחיתה. למשל:

מדינת השכרה מדינות אליהן עוברים
גרמניה אוסטריה, שוויץ וצרפת
איטליה אוסטריה, סלובניה, שוויץ וצרפת
אוסטריה סלובקיה, שוויץ, צ'כיה, גרמניה וצרפת
שוויץ צרפת
צרפת גרמניה, שוויץ ואיטליה
אנגליה ווילס וסקוטלנד
הונגריה סלובקיה
סלובניה קרואטיה
פולין סלובקיה ואוקראינה

להלן דוגמא לתנאי השכרת רכב מנמל התעופה מינכן (גרמניה) מחברת ההשכרה OK Mobility דרך אתר ההזמנות Rentalcars.
cross border terms rentalcars ok mobility from munich airport בתנאים ניתן לראות שניתן לעבור את הגבול לכל מדינות האיחוד האירופי בעלות של 10€ לכל יום השכרה ומקסימום 150€ להשכרות ארוכות מ-15 יום. חשוב לשים לב שדמי מעבר הגבול מחושבים לפי משך ההשכרה ולא לפי הימים בהם תשהו עם הרכב מחוץ לגבולות המדינה. כמו כן, שוויץ נחשבת בד"כ כמדינה שניתן לעבור אליה כחלק ממדינות האיחוד האירופי, למרות שאינה חברה באיחוד האירופי, אך חשוב לזכור כי יש לרכוש מדבקה לכבישי שוויץ במידה ושוכרים רכב מחוצה לה.

להלן דוגמא נוספת לתנאי השכרת רכב מנמל התעופה מינכן (גרמניה) מחברת ההשכרה Buchbinder דרך אתר ההזמנות Rentalcars.
cross border terms rentalcars buchbinder from munich airport בתנאים ניתן לראות שניתן לעבור את הגבול לכל מדינות האיחוד האירופי וכן למדינות שאינן באיחוד כדוגמת אנגליה בעלות של 7.5€ לכל יום השכרה ומקסימום 30€ להשכרות הארוכות מ-4 ימים. ניתן לראות שהפקדון מכ. האשראי עלול להיות גדול מהרגיל וכן שלא ניתן לעבור את הגבול עם רכבים מסויימים למדינות מסויימות כמו איטליה, אנגליה, אירלנד וכו'.


מעבר גבול בין מדינות במזרח אירופה (מחוץ לגוש האירו)

במדינות מזרח אירופה, מעבר גבול עם רכב שכור אפשרי אך מוגבל ויקר יותר לעומת מדינות האיחוד. בד"כ ניתן לעבור עם הרכב השכור רק למדינות הסמוכות (עם גבול משותף) ולא להרחיק מעבר לכך. כמו כן, לא ניתן נכון ל-2023 לעבור גבול לאוקראינה, לבלרוס או לרוסיה ברוב המקרים.

להלן דוגמא לתנאי השכרת רכב מנמל התעופה סופיה (בולגריה) מחברת ההשכרה Green Motion דרך אתר ההזמנות Rentalcars.
cross border terms rentalcars greenmotion from sofia airport בתנאים ניתן לראות שניתן לחצות את הגבול למספר גדול של מדינות, סמוכות ורחוקות, בעלות קבועה של 89€ לכל מדינה שאליה נעבור את הגבול. כלומר - אם נעבור את הגבול ל-2 מדינות, נשלם את העלות פעמיים ובסה"כ 178€. חשוב לשים לב, שלמרות שטורקיה חולקת גבול משותף עם בולגריה, חברת ההשכרה לא מאפשרת מעבר לטורקיה כי היא אינה מופיעה ברשימה.

להלן דוגמא נוספת לתנאי השכרת רכב מנמל התעופה סופיה, הפעם מחברת ההשכרה המקומית Top rent a car, דרך אתר ההזמנות Rentalcars.
cross border terms rentalcars top rent a car from sofia airport בתנאים ניתן לראות שניתן לחצות את הגבול למדינות החולקות גבול עם בולגריה בלבד (והפעם גם לטורקיה, אם כי רק לצד האירופי שלה - כלומר עד לאיסטנבול בצד שממערב לבוספורוס). גם כאן, העלות תעלה ככל שנעבור את הגבול ליותר מדינות וכן מדגישים כי הפקדון שילקח מכ. האשראי במעמד איסוף הרכב יהיה גדול יותר ב-50% מהפקדון הרגיל.
כדי להבטיח את מעבר הגבול למדינות הרצויות, יש ליצור קשר עם חברת ההשכרה ישירות, לאחר השלמת ההזמנה ולהסדיר את הנושא.

מעבר גבול בין מדינות בצפון אמריקה

רוב ההשכרות בצפון אמריקה הנעשות ע"י מטיילים ישראלים מתבצעות בארצות הברית. חשוב לשים לב שחלק מחברות ההשכרה מגבילות את ההשכרה למדינה (ה-State) בתוך ארצות הברית ואוסרות על מעבר עם הרכב השכור למדינות אחרות. בחלק מהחברות, תנאי ההשכרה משתנים בין מדינה למדינה ולכן חשוב לבדוק את תנאי ההשכרה במדינה בה אתם אוספים את הרכב. רוב חברות ההשכרה לא מאפשרות מעבר עם רכב שכור אל קנדה או מקסיקו. למרות זאת, במדינות הסמוכות לגבול, יש סיכוי למצוא חברות השכרה המאפשרות זאת.

מעבר גבול בין מדינות באפריקה

עיקר השכרות הרכב נעשות בדרום אפריקה וחלק מחברות ההשכרה מאפשרות מעבר עם הרכב השכור אל מדינות שכנות כמו בוצואנה, מוזמביק, נמיביה וזימבבואה.

איך לבדוק האם ניתן לעבור את הגבול

בכל אתר המידע מופיע באופן שונה ולעתים קשה למצוא את תנאי ההשכרה המתייחסים למעבר גבול עם רכב שכור. להלן הנחיות כיצד למצוא את תנאי מעבר הגבול בכל אחד מהאתרים.

תנאי ההשכרה באתר Rentalcars

במסך בו צופים בהצעה מסויימת, יש ללחוץ על כפתור "מידע חשוב" ולאחר מכן יופיע חלון עם נושאים, כאשר תנאי מעבר הגבול יופיעו בד"כ תחת "שירות נוסף (משולם בדלפק)". rental terms rentalcars button

תנאי ההשכרה באתר Argus

במסך בו צופים בהצעה מסויימת, יש ללחוץ על כפתור "מידע חשוב" rental terms argus button לאחר מכן יופיע חלון עם נושאים, כאשר תנאי מעבר הגבול יופיעו בד"כ תחת הסימן של הרכב: rental terms argus cross border

תנאי ההשכרה באתר אופרן

בשונה מאתרים אחרים, באופרן יש לציין את המדינות אליהם נרצה לעבור עם הרכב, כבר בשלב החיפוש הראשוני. זה נוח כי לא יוצגו לכם הצעות מחברות שאופרן עובדת איתן ואינן מאפשרות מעבר גבול למדינות הרצויות. במסך החיפוש הראשוני יש לסמן את האפשרות "לאילו מדינות תרצו לצאת עם הרכב": rental terms ofran cross border selection ולאחר מכן, בשלב הצפיה בהצעה מסויימת יש לסמן ב-V את "ביטוח יציאה מהמדינה" במידה והאפשרות מופיעה: rental terms ofran cross border approve

תנאי ההשכרה באתר Discover

במסך בו צופים בהצעה מסויימת, בד"כ יהיה המאפשר לצפות או לסמן את המדינות אליהן נרצה לעבור עם הרכב השכור (ובכך גם לתאם זאת מול חברת ההשכרה במעמד ההזמנה) - החלק מודגש באדום בתמונה המצורפת, אך במידה והוא אינו מופיע, נסו ללחוץ על ה-Rental Conditions ולחפש את התנאים המתאימים.". rental terms discover cross border

תנאי ההשכרה באתר שלמה סיקסט

במסך בו צופים בהצעה מסויימת, יש ללחוץ על כפתור "תנאי מדינה" ולאחר מכן יופיעו תנאי ההשכרה של אותה המדינה וסעיף יציאה מהמדינה יפרט את העלויות והתנאים לצאת עם הרכב למדינות נוספות. rental terms shlomo sixt button

תנאי ההשכרה באתר הרץ

במסך בו צופים בהצעה מסויימת, יש ללחוץ על כפתור תנאי ההשכרה: rental terms hertz cross border button לאחר מכן יופיע חלון חדש עם נושאים, כאשר תנאי מעבר הגבול יופיעו בד"כ תחת Driving Restrictions - Driving Abroad (ואם לא אז לחפש סעיף אחר שמפרט את תנאי מעבר הגבול). rental terms hertz cross border detailed


תמונת רקע רכב מסחרי טיול תרמילאים