רישיון נהיגה בינלאומי - האם עדיין צריך אותו בשנת 2022?

מאגר המידע העדכני והמקיף ביותר. אנו מרכזים את חוקי המדינות, תנאי חברות ההשכרה ודיווחי מטיילים לגבי תוקף הרישיון הישראלי בחו"ל והצורך ברישיון בינלאומי בכל יעד ויעד

מפה עדכנית של הצורך ברישיון נהיגה בינלאומי באירופה

המפה כוללת מידע חלקי מהאתר שלנו לצורך נוחות בלבד. לשם קבלת החלטה מושכלת יש לבחור ביעד הנסיעה שלכם ולקבל מידע מלא.

מתי צריך רישיון בין לאומי

איך נראה הרישיון הבינלאומי?

חזית רישיון הנהיגה הבינלאומי המונפק בישראל

חזית רישיון הנהיגה הבינלאומי שהופק באיסתא ליינס / ממסי

תוקף רישיון נהיגה בינלאומי במדינות שונות

להלן רשימה חלקית של מדינות בעולם ויחסן לרישיון הנהיגה הישראלי ולרישיון הנהיגה הבינלאומי:

המדינה רישיון נהיגה ישראלי רישיון נהיגה בינלאומי
סין, מונגוליה, צפון קוריאה, עיראק וטימור-לסטה
בוסניה
ניגריה, סומליה, אריתריאה, אתיופיה ודרום סודן
אוסטרליה, אל-סלבדור, ארצות הברית, בלגיה, בריטניה, גרמניה, הולנד, הונגריה, יוון, נורבגיה, סינגפור, ספרד, פורטוגל, פינלנד, צ'כיה, צרפת, קוסטה ריקה, קפריסין, שבדיה, שוויץ ותורכיה
בדקו ברשימה למעלה

בדקו ברשימה למעלה
יפן
יש לבקש רישיון מותאם ליפן בעת ההנפקה
ברזיל
יתר המדינות
בדקו ברשימה למעלה

בדקו ברשימה למעלה

משרד התחבורה הישראלי הסיר בקיץ 2019 את הפרסומים בנוגע לתוקף הרישיון הישראלי במדינות שונות, להלן הפרסום האחרון בנושא מהאתר הרשמי של משרד התחבורה

בסין חובה להנפיק רישיון נהיגה מקומי. מבוסס על הכתבה על טיול בסין משנת 2015

הטבלה מציגה את יחס רשויות החוק במדינה לרשיונות אך ייתכן וחברת ההשכרה תחייב אתכם להחזיק רישיון נהיגה בינלאומי.

ברוב המוחלט של המדינות, שאינן מופיעות בטבלה, באירופה, המזרח התיכון, צפון אפריקה, אסיה, אוסטרליה ואוקיאניה וצפון-מרכז-דרום אמריקה תוכלו לנהוג באמצעות הרישיון הישראלי בלבד גם אם שכחתם להנפיק רישיון בינלאומי. בכל מקרה, בדקו את המידע בנוגע ליעד שלכם, באתר שלנו.

שאלות נפוצות לגבי רישיון הנהיגה הישראלי והבינלאומי

למה צריך את הרישיון הבינלאומי?

בעיקר סיבות היסטוריות של חוסר תאימות ושפה. בעבר רישיון הנהיגה הישראלי היה בעברית בלבד ולא עמד בסטנדרט הבינלאומי ובסימונים מקובלים. לכן הושרש בישראל נוהג או הרגל שיש להנפיק רישיון נהיגה בינלאומי עד היום, גם ליעדים שאינם דורשים זאת ומכירים ברישיון הישראלי. רישיון הנהיגה הישראלי עבר התאמות ב-2007 ומאז באופן יחסי הוא תואם את הסטנדרט. גם כיום ישנם יעדים וחברות השכרה אשר מבקשות לראות את הרישיון הבינלאומי ותוכלו למצוא את כל הפרטים באתר.

האם אוכל לשכור רכב עם הרישיון הישראלי שלי?

כן ולא. נוצר מצב של חוסר וודאות בו כולם מרוויחים מלבד השוכר/המטייל. מדינת ישראל לא מציינת באופן ברור האם הרישיון הישראלי תקף במדינות אחרות. באתר הרשמי של משרד התחבורה מופיעה רשימה חלקית ואף אזהרה מבלבלת המציינת שייתכן ולא יכירו ברישיון הישראלי ללא רישיון בינלאומי. כך גובה המדינה מיסוי מעשרות אלפי ישראלים הנוסעים לחו"ל ושוכרים רכב בכל שנה. מרוויחים נוספים מהמצב הם הזכיינים השונים להנפקת הרשיון הבינלאומי בארץ, המקבלים זרם של לקוחות שבויים המחוייבים להגיע פיזית לחנויות השונות וכך מלבד קבלת התשלום על הנפקת הרישיון, הן מקבלות לקוחות "מטורגטים" (ששוכרים רכב בחו"ל) להם מנסים לרוב למכור שירותים ומוצרים משלימים לנסיעה כמו מזוודות, ציוד לרכב השכור, מפות וביטוחים.

האם ניתן להנפיק את הרישיון הבינלאומי באינטרנט?

לא. בהמשך לתשובה הקודמת - לבעלי האינטרס מדובר על זרם לקוחות חשוב ביותר שמגיע לרכוש מוצרים משלימים.

האם ניתן להנפיק את הרישיון הבינלאומי בנמל התעופה נתב"ג בשנת 2022?

לא. בעבר רשות הדואר הפיקה רשיונות בינלאומיים וניתן היה לעשות זאת בדלפקי הדואר בנתב"ג אך כיום רשות הדואר לא מספקת שירות זה.

האם יתנו לי לשכור רכב גם ללא רישיון בינלאומי?

ברוב המקרים כן, בייחוד אם לא שכרתם את הרכב מראש. כלומר אתם תלויים בחסדיהם של נציגי החברה העומדים בדלפק - אם יש להם רצון לעכב או למנוע מכם את קבלת הרכב אז ייתכן ויקשו עליכם בדרישה לרישיון שכזה. במידה והגעתם לדלפק ללא הזמנה מראש, אז כמובן שיעשו הכל בכדי לסגור עסקה, לא יקשו ולא יבקשו מסמכים מיותרים.

רישיון הנהיגה הבינלאומי זה קשקוש! שכרתי רכב ללא הרישיון הבינלאומי המון פעמים ולא היתה בעיה, למה אתם מתעקשים להמליץ ולהנפיק אותו?

אנחנו מסכימים, מדובר על מסמך די עלוב בלשון המעטה, שנראה ומרגיש כמו חלטורה ואכן ברוב המקרים איש לא ידרוש מכם את המסמך הזה ואולי אף לא יכיר בו. ההמלצה היא להנפיק את הרישיון אך ורק בגלל חוסר הבהירות סביב הנושא, גם בארץ וגם בחו"ל. בכל שנה ישנם מאות מקרים בהם ישראלים נתקעים בדלפק השכרת הרכב ומסורבים לקבל רכב בגלל שאינם נושאים רישיון נהיגה בינלאומי. מכיוון שלרוב איסוף הרכב נעשה ממש בתחילת הטיול, חבל להתקע במצב לא נעים בו לא ניתן להתחיל את הטיול המיוחל.

איך נראה רישיון נהיגה הבינלאומי?

מדובר על נספח מודפס על נייר, בגודל מעט גדול יותר מפספורט, בצבע אפור ובחזיתו הפרטים הבאים: מספר רישיון הנהיגה הבינלאומי, תוקפו (שנה מיום הנפקתו), הגוף המנפיק (משרד התחבורה) בישראל, תאריך ההנפקה ומספר רישיון הנהיגה הישראלי. בעמוד הפנימי יופיעו שם הנהג, תאריך הלידה, סוג הרישיון (A, B, C וכו') ותמונת הנהג כפי שהיא מופיעה ברישיון הפלסטיק. יתר העמודים כוללים תרגומים של הרישיון לשפות שונות ומדובר על צילומים באיכות ירודה של מסמכים עתיקים.


החלק החיצוני של רישיון הנהיגה הבינלאומי בצבע אפור עם חותמת של איסתא ליינס בע"מ (ממסי)
התוכן הפנימי של רישיון הנהיגה הבינלאומי

הוצאתי רישיון נהיגה בינלאומי, האם אני צריך גם את הרישיון הישראלי?

כן. הרישיון הבינלאומי הינו מסמך תרגום והוא נספח לרישיון הישראלי מפלסטיק. חובה לשאת אותו יחד עם רישיון מקומי בתוקף. הנספח חסר תוקף ללא הרישיון הישראלי.

שכחתי להנפיק רישיון בינלאומי, האם יתנו לי את הרכב?

מומלץ לחפש את יעד האיסוף באתר שלנו ולקבל מידע ספיציפי על תנאי ההשכרה של חברת ההשכרה ועל התנהלות העובדים בנקודת האיסוף ממנה אתם שוכרים. הדרישה משתנה בין חברה לחברה ואף בין נקודות איסוף שונות של אותה החברה באותה המדינה. אם הגעתם לדלפק ואתם נדרשים להציג רישיון בינלאומי, בדקו קודם באתר שלנו את חוקי המדינה ותנאי ההשכרה של החברה ונסו להפנות את תשומת לב העובד לתנאים הרשמיים. אם זה לא עובד, ניתן לבקש ממישהו בישראל שיגיע פיזית לאחת מנקודות ההנפקה ולקבל תצלום במייל/וואטסאפ. לחילופין ניתן לבטל את ההשכרה ולפנות לחברת השכרה אחרת שלא דורשת את הרישיון הבינלאומי.

קראתי שמישהו אחר שכר רכב בדיוק מאותה החברה באותו המיקום ולא ביקשו ממנו רישיון בינלאומי, למה ממני כן מבקשים?

כפי שצויין נושא הרישיונות הבינלאומיים סובל מחוסר בהירות ולכן ייתכן והנציג פשוט רוצה ללכת על בטוח ודורש רישיון שכזה. נתקלנו במקרים בהם הנציג דרש רישיון בינלאומי ולאחר התייעצות עם מנהל המשמרת או הצגת תנאי ההשכרה של החברה אשר זמינים באתר שלנו, הוא התרצה וסיפק את הרכב ללא הצגת הרישיון הבינלאומי. אם אתם נדרשים לרישיון בינלאומי ואין אחד ברשותכם, ניתן לאתר את תנאי ההשכרה הרשמיים של החברה ממנה אתם שוכרים, באתר שלנו ולנסות ולהציג לנציג שעומד מולכם את דרישות החברה שלו באנגלית.

שכרתי רכב ובמסמכי ההשכרה כתוב שמספיק רישיון עם כיתוב באותיות לטיניות. האם הרישיון הישראלי עונה על התנאי הזה?

כן הרישיון הישראלי עונה על התנאי, אך ישנם מטיילים רבים המדווחים שלמרות זאת, סירבו לספק להם את הרכב ללא הרישיון הבינלאומי. הסיבה לכך נעוצה לרוב בטעות הדפסה בשוברי השכרה / וואצ'רים המונפקים ע"י מתווכים כגון סוכני נסיעות, ברוקרים ואתרים שונים. חשוב לבדוק את תנאי ההשכרה הרשמיים של חברת ההשכרה עצמה, ביעד ממנו אתם שוכרים. המידע זמין באתר שלנו.

האם יש מפה שעושה סדר לגבי הרישיון הבינלאומי?

באופן חלקי - יש את המפה הזאת בויקיפדיה אבל היא מתייחסת רק להיבט של הכרת מדינות היעד ברישיון בינלאומי:


מפת המדינות המכירות ברישיון הנהיגה הבינלאומי
המדינות הכחולות מכירות ברישיון הבינלאומי והאפורות דורשות רישיון מקומי או שפשוט מכירות ברישיון הישראלי.

יש מדינות בהן סיכוי טוב יותר שלא יבקשו ממני רישיון בינלאומי?

בנובמבר 2020 התחלנו לפרסם מפה עולמית לפי דיווחי מטיילים. היא מובאת לשם הנוחות אך מומלץ לבחור ביעד הנסיעה שלכם בכדי לקבל מידע מפורט יותר. מאות סניפים כבר מופו באתר שלנו בכדי שתוכלו לקבל תשובה מדויקת ואמינה.


מפת מדינות והסיכוי לשכור בהן רכב עם רישיון הנהיגה הישראלי בלבד

האם חברת הביטוח עלולה לדרוש רישיון נהיגה בינלאומי במקרה של תאונה?

ככל הנראה ומדובר על אגדה אורבנית. בהתבסס על עשרות דיווחים שאספנו בנושא, טרם נתקלנו במקרה בו חברת ביטוח (ישראלית או בחו"ל) דרשה, כחלק ממסמכי התביעה, את הרישיון הבינלאומי. הרישיון הישראלי הוא המסמך היחיד שנדרשו לספק.

מה יקרה אם שוטר יעצור אותי ללא רישיון נהיגה בינלאומי?

כבר קיבלנו דיווחים על נוסעים שנעצרו לביקורת רשיונות גם במדינות אשר מכירות ברישיון הנהיגה הישראלי ולמרות זאת עוכבו ע"י השוטר עד לבירור הנושא, מכיוון שלא החזיקו ברישיון בינלאומי. במידה ואתם נעצרים לביקורת ע"י שוטר במדינה בה אין צורך ברישיון בינלאומי, מומלץ לאתר דרך האתר שלנו את ההפניה לחוק המקומי באתר רשמי של המדינה ולנסות ולהיעזר בזה אל מול השוטר. טרם קיבלנו דיווחים על נהגים שעוכבו בחו"ל ע"י המשטרה, מכיוון שלא החזיקו ברישיון נהיגה בינלאומי.

איפה ניתן להנפיק רישיון נהיגה בינלאומי?

ניתן להנפיק רישיון נהיגה באחת מתוך 55 נקודות ברחבי הארץ. למידע נוסף: איפה מוציאים רישיון נהיגה בינלאומי.

איפה ניתן למצוא את רשימת המדינות המכירות ברישיון הישראלי, לפי משרד התחבורה הישראלי?

במהלך השנים משרד התחבורה פרסם באופן רשמי את המדינות המכירות ברישיון הישראלי, לעתים שינו או עדכנו את הרשימה או את תוכן ההמלצות. במהלך יולי 2019 הפרסום הרשמי הוסר ואין כל התייחסות של משרד התחבורה לנושא. פניה שלא בנושא למשרד התחבורה לא קיבלה התייחסות. כרגע ניתן לצפות בפרסום האחרון של המסמך.